10 priežasčių, kodėl reikia impregnuoti medieną antiseptikais

Pamelynavimas

  1. Neleidžia medienai supūti. Medienos – biologinės kilmės medžiagos – paskirtis yra labai įvairi: kuras, statybinė medžiaga, žaliava pramonei, maistinė medžiaga tam tikrų rūšių mikroorganizmams. Todėl ir reikalavimai jai skiriasi: vienokie reikalavimai keliami medienai, naudojamai baldams gaminti, kitokie – popieriaus pramonėje, dar kiti – statybose. Viena iš būtinų statybinės medienos naudojimo sąlygų – impregnavimas arba jos prisotinimas medienos antiseptikais.Pagal gamintojo naudojimo instrukcijas antiseptikais impregnuota mediena yra tvari, t.y. tarnauja ilgus metus.
  2. Saugo nuo nepageidaujamų svečių. Neantiseptikuota mediena – ypač mėgstamas vabzdžių medgraužių patiekalas.Vabzdžiai pažeidžia medines namo konstrukcijas negrįžtamai per gana trumpą laiką, vėliau persimeta į kitas patalpas, baldus ir net kaimynų medinius namus. Antiseptiku impregnuotos medienos vabzdžiai negraužia, nes jiems tiesiog neskanu.
  3. Saugo nuo alergijos. Pelėsiai yra patys nereikliausi medienos kenkėjai, jie patogiai įsikuria tose vietose, kur kaupiasi drėgmė, yra minimali oro apykaita. Pelėsiai neveikia medienos mechaninio atsparumo, tačiau ten, kur jie atsiranda, netrukus ima veistis medieną ardantys grybai. Be to, pelėsiai skleidžia į aplinką savo sporas, o žmogus, kvėpuodamas pelėsių sporomis užkrėstu oru arba per akis, odą, yra nuolat alergizuojamas, gali lengvai užsikrėsti įvairiomis sunkiomis ligomis. Labai svarbu nepradėti pelėsių valyti sausai, nes taip dar labiau išplatinamos jų sporas. Pelėsius nuo medienos efektyviai nuplauna ir sunaikina tam skirtos specialios cheminės priemonės.
  4. Neleidžia augti grybams, ardantiems medieną. Šių biologinių parazitų, kaip ir paprastų valgomųjų grybų, yra daugybė rūšių, tačiau visi jie suardo medienoje esančią celiuliozę arba ligniną ir mediena praranda mechanines savybes. Dėl tokių pažeidimų ir mechaninių savybių pokyčių mediena neatitiks techninių sąlygų – ims trūkinėti sienos, linguoti perdangos irstogas.
  5. Impregnuotai medienai reikia mažiau priežiūros. Ruošiantis statyti rąstinį namą, būtina pasidomėti, kokios rūšies mediena bus naudojama, kokie jai keliami reikalavimai, kokiu metų laiku ji ruošta, koks jos drėgnis, kaip ji sandėliuojama ir ar buvo antiseptikuota. Būtent rąstų antiseptikavimas užtikrina, kad rąstinisnamas ar kitas medinis statinys žymiai ilgiau atrodys estetiškai, reikės mažiau išlaidų jo priežiūrai, atnaujinimui, restauravimui.

  6. Namas bus šiltas. Įvairių mikroorganizmų pažeista statybinė mediena praranda šiluminę varžą. Kad nereikėtų už šildymą mokėti daugiau, medieną būtina impregnuoti antiseptikais.
  7. Neleidžia medienai judėti. Medienoje, kurią veikia saulės UV spinduliai ir drėgmė, temperatūrų svyravimas, vyksta ligninų skilimas. Ligninas, sudarantis trečdalį medienos, išskiria vandenyje tirpias, lietaus išplaunamas medžiagas. Pasekmė – mediena ima šiurkštėti, pilkėti, labiau traukti drėgmę, ji tai bringsta, tai traukiasi (liaudyje toks procesas vadinamas: „vaikšto, dirba“). Dėl to mediena labai greitai sutrūkinėja, o į įtrūkimus patenka papildomos drėgmės ir mikroorganizmų – biologinių medienos ardytojų. Tad namo rekonstrukcija – jau ne už kalnų.
  8. Neverta nuodytis. Ansktesniais metais medieną mėgdavo impregnuoti dyzelinu („saliarka“), žalia nafta, naudota alyva ir panašiomis neaiškiomis atliekomis, kurių skleidžiami garai pamažu nuodydavo taipapsaugotame pastate gyvenčius žmones. Deja, ir šiais laikais tokiomis priemonėmis kartais pasinaudojama. Šiuolaikiniai antiseptikai  – autorizuoti Europos sąjungoje, turintys griežtas naudojimo instrukcija – neabejotinai yra žymiai saugesni ir patikimesni.
  9. Ekologiškas mąstymas. Antiseptikuota mediena ilgiau tarnauja, todėl nereikia taip dažnai atnaujinti ar perstatyti medinių pastatų, iškertama mažiau medžių. Mediena yra atsinaujinantis šaltinis, o impregnuota mediena prilygsta iškastiniams ištekliams ir juos pakeičia.
  10. Taupo jūsų pinigus. Nesuprantantiems antiseptikų veikimo atrodo, kad jų nenaudodami sutaupys didelę dalį statyboms skirto biudžeto. Deja, viskas yra kaip tik atvirkščiai. Pavyzdžiui, praėjus keleriems metams nuo namo eksploatacijos pradžios, per grindjuostes ar kitas apdailos medžiagas – gipso kartoną, tinką – išlenda pirmieji pelėsiai ar grybai. Tai rodo, kad buvo nesilaikoma konstrukcinių reikalavimų arba buvo naudojama drėgna neantiseptikuota mediena, sudėtos drėgnos šiltinimo medžiagos, montavimas vyko drėgnu oru.

Parengta pagal UAB “Retrorega” medžiagą.