Kažkodėl tai didžioji dalis mūsų šalies gyventojų klaidingai mano, jog jie galės džiaugtis gyvenamu ar sodybos namu, pirtele ar kitais statiniais iš rąstų, jeigu pasisamdys meistrus ar firmas, kurios tiesiogiai gamina ir stato, tik, sienų rąstines konstrukcijas “dėžutes”. Dažnai, dėl “lėšų taupymo”, aplamai samdosi įtartinos reputacijos “meistrus”, o vėliau ieško priežasčių kodėl pastato sienos su tarpais, per kampus skverbiasi drėgmė ir vėjas, didelės problemos su kreivom sienom, imasi už galvos dėl konstrukcijų nesuderinamumo… Todėl toks požiūris į Rangovo paiešką yra klaidingas ir nuostolingas. Kokybiški rąstiniai namai ar kiti statiniai iš rąstų, tai ne tik sienojų konstrukcija, o kur kas daugiau.
Kad ir pamatai… Dažnai žmonės patys liejasi pamatus ar iš anksto paprašo tai atlikti “profesionalų”, neturėdami projekto konstrukcinių mazgų ar neakcentuodami pastato specifikos. O pasitaiko, kad ir tie “profesionalai” nė nesuvokia pamatų svarbos, rąstiniams pastatams, nenumato apsaugos nuo kapiliarinio, gruntinio, lietaus, sniego kritulių vandens. Trumpai tariant nesugeba įrengti pamatus tinkamus rąstiniam pastatui, kad būtų išvengta “rasos taško” ar “šalčio tiltelių”.
Tas pats ir su kitais darbais… Vėliau, kai pastato sienų konstrukcijos atsiranda ant paruoštų pamatų, toliau samdomos atskiros, nekontroliuojamos brigados, skirtingų darbų atlikimui, nuo stogo iki vidaus apdailos. Taip vėl daromos klaidos. Nes skirtingos, niekuo nekontroliuojamos “meistrų brigados” savaip supranta, interpretuoja, o kartais net įrodinėja, jog jie viską žino, moką ir savo darbus atlieka neva gerai ir kokybiškai. Negalime to nepaminėti, bet Lietuvoje taip jau yra, kad “daugiausia specialistų yra statybose ir krepšinyje”. Dauguma jų stengiasi pasirodyti suprantantys ir tik jie suvokiantys kaip reikia daryti… Patarimų begalės.
Neužtenka save įvardinti geru betonuotoju, dailide ar bet kokius kitus darbus atliekančiu specialistu, žinovu, meistru ir savarankiškai statyti, dirbti su sudėtingais konstrukciniais sprendiniais ir t.t., jeigu niekados nesi mokęsis šio amato ar nedirbęs kontroliuojamoje aplinkoje. Vien tik turėjimo brangaus darbo įrankio ir neva sugebėjimo jį laikyti rankose, neužtenka.
Todėl ne paslaptis, kad Lietuvoje nekokybiškų rąstinių pastatų yra daugiau nei kokybiškų. Nors ta tendencija pastebima ne tik su rąstiniais pastatais…
Projektuojame įvairaus stiliaus rąstinius statinius, kurių konstrukcijom naudojami visi galimi sienojų profiliai – nuo tekintų iki frezuotų, nuo natūralių apipjautų iki apvalių, rankomis sukirstų ar mašininio apdirbimo masyvo rąstų.
Statome, rekonstruojame, įrenginėjame bei atliekame visus apdailos darbus.
Dirbame tik pagal Lietuvos Respublikos reglamentą “Medinių konstrukcijų projektavimas” ir “Rąstinių pastatų projektavimo, gamybos ir statybos taisykles”, kitaip vadinamą “Standartą”.
Darbus atliekame atsižvelgiant į darbų etapų eiliškumą. Vykdome, visų etapų, griežtą savikontrolę. Todėl kreipdamiesi į mus, įsigysite, tinkamai paruoštą rąstinio pastato komplektą bei sulauksite, profesionaliai tarpusavyje suderintų, darbų atlikimo.
Mūsų preciziškumą ir kokybę įvertino Kanados bei Rusijos kompanijos, kurios sutiko bendradarbiauti. Matydamos mūsų atsidavimą darbui ir smulkmenom. Paminėtų šalių rąstinių namų gamintojai, ne veltui patikėjo jų atstovavimą Lietuvoje.
Nereikia pamiršti, kad norint turėti patrauklų, kokybišką ir šiltą rąstinį namą/pastatą reikia jį statyti atsižvelgiant į technologijas, pritaikant konstrukcinius sprendinius, mazgus. Turi būti tam tikrų darbo etapų ir jų mazgų sąveiką tarpusavyje. Visi aukščiau išvardyti privalumai pasireiškia tik po pilno ir besąlygiško visų kompleksinių darbų atlikimo, kontrolės. Geru rezultatu bus galima džiaugtis kai tai daroma sąžiningai, bei atlieka specialistai su griežta kontrole, technine priežiūra. Atsakomybę turi jausti ir užsakovas ir rangovas. Privalo būti bendravimo kultūrą…
Čia galima būtų paminėti, tą pačią bendravimo kultūrą ir taip pat patį pasiruošimą, požiūrį į visa procesą, kieno kokie prioritetai, kas už ką atsako ir kieno kokia kompetencija projekto rengimo stadijoje ir pačioje statybų eigoje… Atkreipkite dėmesį, čia iš praktikos, kad Lietuvos gyventojas sumąstęs statytis rąstinį namą, dažniausiai užsisako projektą pas architektus, bet nežiūri ar tas architektas yra projektavęs tokius pastatus?! Tas pats ir su rangovu. Rangovas neturi būti vien tik verslininkas, o privalo žiūrėti į visą visumą, kas po ko eina, kaip sąveikauja tarpusavyje visi darbų etapai. Žinoti eksploatacines savybes. Trumpai pasakius praktikas, kuris mokėsi iš klaidų. Architektas turi būti atlikinėjęs autorinę priežiūrą, matęs visas smulkmenas pačiame objekte, diskutavęs, analizavęs, priiminėjęs konkrečius sprendimus kaip padaryti vieną ar kitą mazgą, komunikavęs su vykdytojais, meistrais. Klaidų ar nežinojimo tikrai yra, buvo ir bus. O kad geriausiai tuos darbus, projekto rengimą ir pačias statybas, gali atlikti įmonės turinčios ilgalaikę praktiką, tai faktas. Pinigai ne pirmoje vietoje. Bet svarbus dalykas yra pradinė kuo tikslesnė sąmata t.y. sąmatinė viso objekto vertė. Kuo tiksliau tai bus suskaičiuota ir surašyta sutarties priede, sąmatoje, tuo mažiau kils nesutarimų eigoje. (įsitikinę, kad tai galima būtų taikyti bet kokios konstrukcijos namo savininkui ir rangovui).
Turėti rąstinį namą iš dalies tai prestižas. Sutinkame, kad didžioji dalis rąstinių namų tai sodybinio tipo namai, kaimo turizmo sodybos, pirtys ar svečių namai ir panašiai… Dabartinis energinio naudingumo reikalavimų atsiradimas labai svarbus, bet turi didelę įtaką apskritai pačių rąstinių namų horizonte. Aišku, rąstiniai namai neišnyks, niekur nedings, žmonės statėsi, statosi ir statysis. Bet ką daryti kurie nori pasistatyti kaip gyvenamą namą? O neleisti ar kažkaip reguliuoti rąstinio namo pritaikymą kaip gyvenamą būstą, yra nesąžininga. Manome turėtu būti surastas būdas įstatymuose kaip žmogus norėdamas gyventi išskirtinai rąstiniame name, galėtų jį įteisinti. Gal būt tai kaimo vietovės, tai vienkiemiai, ežero pakrantės ar gražios pamiškės, galu gale saugotinos teritorijos… Nes dabar jeigu sklypas yra gyvenamos paskirties ir žmogus nori statytis rąstinį namą, jis jo paprasčiausiai neįteisins kaip gyvenamo ir nesvarbu kur tas namas stovės. Manome, kad ši problema turi būti sprendžiama ne Europos, o išskirtinai Lietuvos lygiu, nes mūsų gamtovaizdis tam idealiai pritaikytas, o noras yra ne tik poilsiauti bet ir gyventi, būti arčiau gamtos… Todėl turi būti surastas kompromisas.
Bazinis rąstinio pastato komplektas
Projektinės dokumentacijos ruošimas – pradinio ar eskizinio projekto adaptacija arba naujo individualaus projekto rengimas ir išplanavimas. Neatskiriama projekto dalis yra konstrukciniai brėžiniai ir technologiniai mazgai.
Pamatai – įvairių tipų, apšiltinti ir hidroizoliuoti, įrengti pagal rąstiniams pastatams būdingus mazgus. Pamatai apsaugantys būsimą pastatą nuo konstrukcinio šalčio tilto, rasos taško ir kondensacinės drėgmės. Drenažo įrengimas.
Inžineriniai tinklai – nuotėkų ir vandentiekio vamzdynai, elektros ir silpnųjų srovių tinklai. Lietaus nuvedimo požeminio vamzdyno įrengimas.
Pastato sienų (rentinio) ir konstrukcijų komplektas – skirtingų spynų (rąstų susikirtimo vietose) darymas ir pazų drokavimas bei išėmimas, sienų konstrukcija iš skirtingo profilio sienojų, tarp sienojinė izoliacinė medžiaga, mediniai vinys iš kietmedžio, cinkuoti sėdimo varžtai ir detalės. Rąstinio pastato rentiniui ir visom konstrukcijom būdingas medienos drėgnio rodiklis, išilginių rąstų jungčių išvengiamumas, nevaržomas rentinio judėjimas standžių vertikalių elementų atžvilgiu, bei pačių rąstų jungčių tikslumas.
Stogo konstruktyvas – kurio pagrindinė paskirtis yra tinkamai paskirstyti tolygias vertikalias apkrovas, persiduodančias nuo stogo dangos konstrukcijos.
Perdanga tarp aukštų – rąstinio pastato perdangos tarp aukštų konstrukcijų įrengimas/montavimas atliekamas taip, kad konstrukcijos dalys netrukdytų tolygiam pastato sėdimui ir pastoviam judėjimui, bei neatsirastu plyšiai ar perdangos plokštumos nelygumai.
Grindys – įvairių tipų pirmo ir antro aukštų grindų konstrukcijos, bei danga. 1a grindų konstrukcija įrenginėjama taip, kad būtų išvengta konstrukcinio šalčio tilto, rasos taško ir kondensacinės drėgmės. Tai neatsiejama dalis su pamatais.
Stogas – įvairių tipų stogo dangos laikančiosios konstrukcijos įrengimas, pačios stogo dangos montavimas, pakalimai, pastato fasadinė lietaus nuvedimo sistema.
Langai – pačių langų gamintojų konkursavimas/parinkimas. Langų montavimo kontrolė apibrėžianti rąstinio pastato konstrukcijom būdingas, vertikalaus gniuždymo, sąlygas.
Durys – pačių durų gamintojų konkursavimas/parinkimas. Durų montavimo kontrolė apibrėžianti rąstinio pastato konstrukcijom būdingas, vertikalaus gniuždymo, sąlygas.
Sienojų paviršiaus (sienų) apdirbimas – pačių vidaus ir išorės sienojų obliavimas/šlifavimas ir gruntavimas/impregnavimas/dažymas. Rąstų galų (sąsparų galų) šlifavimas ir impregnavimas. Mėlynojo grybelio išvengiamumas.
Terasos, stoginės, statramstinės konstrukcijos – terasų, stogo ir įvairių kitų rąstinių konstrukcijų (pastato konstrukcijos priklausinių) gamyba ir statyba. Visos statybinės, pjautinės medienos impregnavimas antiseptikais, antipirenais.
Papildoma komplektacija, bei vidaus apdailos darbai – laiptai, židiniai/krosnys, elektros instaliacija, vidaus santechnika su vidaus vamzdynu, architektūrinis apšvietimas ir visą kitą, turi atitikti tokiems pastatams keliamus techninius reikalavimus. Pagal susitarimą.
Svarbiausi rąstinio pastato kokybės kriterijai:
Projektuojant ir statant rąstinį pastatą turi būti numatytos visų sienų pokyčio ribos, atsižvelgiant į naudojamus suveržimo, sutraukimo, nusėdimo ar kitus tvirtinimo elementus. Laikančiosios sienos projektuojamos ir įrenginėjamos taip, kad tolygiai atlaikytų horizontalią ir vertikalią, pastatą veikiančią, jėgą. Rąstinių pastatų konstrukcijos, esančios virš horizontaliai suguldytų rąstų, turi turėti kuo daugiau atramos taškų, kurie tolygiai perduotų vertikales apkrovas, visom, žemiau esančioms rąstinėms sienom/pertvarom, tokiais atstumais, kurie parenkami projektiniais skaičiavimais, o stabilios ir deformacijom nepritaikytos konstrukcijos turėtų paslankumą sėdimui, “judančių/paslankių” konstrukcijų atžvilgiu. Projektuojant, statant bei įrenginėjant rąstinį pastatą turi būti atsižvelgta į konstrukcijų galimas deformacijas, įvertinant nusėdimą. Atitinkamus nusėdimo reikalavimus reikia įgyvendinti visų savaime nesėdančių pastato komponentų/elementų (dalių) atveju.
Rąstinio pastato ilgalaikė eksploatacija priklauso nuo daugybės smulkmenų, kaip skirtingos pastato dalies konstrukcijos sąveikauja tarpusavyje ir t.t. Todėl dirbdami Lietuvos rinkoje 26-is metus akcentuojame į visus darbų etapus – tinkamą žaliavinės medienos parinkimą ir paruošimą, projektinės dokumentacijos tinkamą paruošimą, darbų atlikimas vykdomas tik su kvalifikuotais, ilgą darbo patirtį turinčiais meistrais. O pagrindinis akcentas, mūsų įmonėje, yra visų darbų etapų kokybės savikontrolė.
Norint ilgus metus džiaugtis tvarkingai pastatytu ir įrengtu rąstiniu statiniu, reikia darbus patikėti profesionalams.
Mes įgyvendinsime Jūsų svajones.