Rąstinių namų kenkėjai, vabzdžiai medgraužiai. Kaip apsisaugoti

medgraužys su ūsais

Rąstiniai namai, pirtys ir kiti statiniai iš rąstų asocijuojasi su šiluma jaukumu ir išskirtiniu mikroklimatu. Bet pasitaiko ir neigiamų veiksnių, tai medgraužiai. Medieną užpuolę vabzdžiai medgraužiai pastato konstrukcijom kenkia iš vidaus. Lietuvoje dažniausiai aptinkami – kinivarpos, ūsočiai, skaptukai ir kiti. Vabzdžiai savo kiaušinėlius padeda plyšiuose, smulkiuose įtrūkimuose. Plyšiai (įtrūkimai) tai terpė veistis ne tik medieną graužiantiems vabzdžiams bet ir pelėsiniams ar naminiams grybams. Vabzdžių lervos arba kirmėlaitės įsigraužia gilyn į medieną darydamos ertmes, kurios tampa kokonais. Dažnai rąstinių namų šeimininkai mato skylutes, kurias padarė medgraužiai, o suaugę pastarieji, išskrenda. Specialistu nuomone šis procesas trunka apie dvejus metus.

Žalią medieną labiau mėgsta – kinivarpos, straubliukai, medgręžiai. Dažniausiai jie apsigyvena ką tik nuksirstuose medžiuose. Sakoma, kad šių vabzdžių vystymasis baigiasi, kiaušinėlių, pastatuose, jie nededa, lieka tik skylutės. Kiti kenkėjai – skaptukai, naminiai ilgaūsiai, poliniai vabalai puola pjautą ir nužievintą medieną, mėgsta ir sausą medieną. Vabzdžiai kenkėjai į pastato konstrukcija patenka ne tik statybos laikotarpyje, bet ir eksploatuojant jį, vėliau, per atvirus langus, duris iš netoliese esančių parkų, miškų, perskrenda iš kaimyninių užkrėstų pastatų, gali būti atvežami su malkomis.

Naikinti galima trimis būdais – mechaniniu (valymas), fiziniu (naudojant aukštąn arba žemą temperatūrą, aukšto dažnio srovę) ir cheminiu (insekticidais).

Rąstinio pastato sąvininkam ir ne tik, reikėtu impregnuoti medieną antiseptikais ar apdoroti insekticidais. Šiuolaikinėje cheminėje pramonėje naudojamos profesionalios priemonės neveikia pačios medienos, nekeičia dažų ar medienos spalvos, minimaliai kenkia sveikatai. Dirbant su bet kokia priemone būtina laikytis saugumo taisyklių.

Žmonės naudoja ir natūralias priemones, tokias kaip druskos tirpalas (pusę stiklinės druskos ištirpintos 1 ltr šilto vandens). Buvo naudojamas pelenų, česnakų nuoviras.

Title

Title

Title