Sandarinimas

Rąstinio namo statybų arba jo remonto metu naudojami dviejų rūšių sandarikliai:

Išoriniai sandarikliai – „Perma-Chink” (imituoja tradicinę cemento išvaizdą) ir „Energy Seal” (priderinamas prie rąstų, taip, kad sujungimai būtų mažiau pastebimi). Išoriniai sandarikliai yra naudojami kai namas jau pastatytas.

Vidiniai sandarikliai – „Stack-n-Seal” (specialus sandariklis dedamas tarp rąstų statybų metu) ir „Gasket Tape”. Vidiniai sandarikliai naudojami statybų metu, rąstų išorėje jie nematomi.

Norėdami išgauti maksimalų sandariklių funkcionalumą, laikykitės šių taisyklių:

 1. Rąstų paruošimas: Paviršius, kurį ketinama užsandarinti, turi būti švarus, sausas ir ant jo neturi būti jokių pašalinių medžiagų. Nenaudokite sandariklių ant riebaluotų ar vaškuotų paviršių. Kai kurie dažai ar anksčiau naudoti sandarikliai gali įtakoti naujo sandariklio funkcionalumą; sukibimą su paviršiais. Jei abejojate, susisiekite su „Perma-Chink Systems” atstovais, arba atlikite sukibimo bandymą – užtepkite sandariklio ir stebėkite kaip gerai jis prisitvirtins.

 2. Oro sąlygos: Nepatartina naudoti sandariklius, kai oro temperatūra yra labai žema arba labai aukšta. Esant aukštai temperatūrai (kai drėgnumas labai mažas) rekomenduojame sandarinti tas vietas kurių nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Sandariklį vienu metu tepkite tik tokiame plote, kurį spėsite apdailinti kol nepradėjo džiūti. Nedirbkite jei temperatūra yra aukštesnė nei 32°C, o paviršius veikia tiesioginiai saulės spinduliai.

  Sandariklių negalima tepti ant apledėjusių paviršių. Jei dieną temperatūra pakyla bent iki 5°C galima naudoti „Perma-Chink”, „Energy Seal” ir „Stack-n-Seal”. Atminkite, jog žemesnė nei užšalimo temperatūrai, gali priešingai paveikti produkto lipnumą ir funkcionalumą. Tokios sąlygos taip pat prailgina džiūvimo laiką.
  Vietas, užsandarintas „Perma-Chink” ar „Energy Seal”, kol sandariklis išdžius, reikia apsaugoti nuo lietaus.

 3. Dvitaškis sukibimas: Norint, kad „Perma-Chink” ar „Energy Seal” sudarytų sandarią juostą ir galėtų prisitaikyti prie rąstų judėjimo (traukimosi/plėtimosi), ši medžiaga turi turėti du sąlyčio taškus su mediena, ir laisvai judančią juostelę tarp rąstų (Žiūrėkite paveikslėlius A ir B). Viena iš šios juostelės funkcijų yra neleisti sandarikliui užpildyti visą tarpą, ji taip pat sumažina sandariklio sąnaudas.

  &nbsp
  Pav. A
   
  Pav. B
 4. Pagalbinės medžiagos: Pagalbines medžiagas reikia naudoti tam, kad užtikrintumėte dvitaškį sukibimą (žr. Punktą Nr.3). Pagalbinės medžiagos – apvali juostelė „Backer Rod”, plokščia juosta „Grip Strip” (prilaikančioji juostelė), maskuojančios juostelės ar kitos medžiagos, kurias gali pasiūlyti jūsų rąstinio namo statytojas. Įsitikinkite ar priemonė tinka jūsų norimam tikslui pasiekti (žr. Punktą Nr.6 Venkite pūslių).

 5. Sandariklio rezervuaras: Norint gerai užsandarinti tarpus tarp rąstų, taip, kad sandariklis galėtų prisitaikyti prie rąstų judėjimo, jums reikės sukurti tam tikrą sandariklio rezervuarą. Pavyzdžiui, jei jūs manote, kad rąstai judės 0,32 cm nuo sujungimo ašies į vieną ir kitą pusę, tada jums reikia, kad sandariklio plotis būtų ne mažesnis kaip 1,28 cm (keturis kartus didesnis). Kuo didesnis sandariklio plotis tuo mažesnė tikimybė, kad rąsto judėjimas viršys sandariklio galimybes. Mūsų ilgametė patirtis parodė, kad optimalus sandariklio plotis yra 1/6 rąsto diametro. Tai reiškia, kad jei jūsų rąstų skersmuo yra 20 cm, tai padalinę iš 6, gauname reikiamą sandariklio plotį- 3,3 cm.

 6. Venkite pūslių: Lanksčių sandariklių paviršiuose gali susidaryti pūslelės, taip atsitinka tuomet, kai sandariklis tepamas ant netinkamo paviršiaus (pvz.: ant senojo sandariklio paviršiaus, netinkamų pagalbinių medžiagų ar ant įkaitusių paviršių). Gali reikėti pridengti užsandarintas sienas nuo saulės spindulių, kol sandariklis išdžius.

  Naudokite:

  • „Grip strip” (prilaikančioji juostelė);
  • „Backer Rod” (pagalbines juostas);
  • Išplėsto polistyreno (EPS) baltą plokščią juostą;
  • Vandeniui atsparią maskuojančią juostelę;
  • Pagalbines medžiagas kurias gamina ar rekomenduoja jūsų rąstinio namo statytojas.

  Nenaudokite:

  • Suspausto polistyreno (gali atsirasti pūslelių);
  • Mėlynų, Rožinių ar kitokių spalvotų juostelių (gali atsirasti pūslelių);
  • Bet ko dėl ko jūs abejojate. Jei nesate įsitikinę, jog medžiaga tinkama – nenaudokite jos.
 7. Naudokite tinkamus įrankius: Prieš pradėdami darbus, pasirūpinkite visais reikiamais instrumentais. Įsitikinkite ar jie yra švarūs ir tinkami naudoti. Naudodami įrankius skirtus sandarinimo darbams, palengvinsite ir pagreitinsite savo darbą, atliktas darbas atrodys profesionaliai ir gražiai. „Perma-Chink Systems” gali pateikti visus reikiamus įrankius, aparatus ir priemones:

  • „Grip Strip” (prilaikančioji juostelė) ir „Backer Rod” (pagalbines juostas);
  • Kaistančius peilius ir geležtes skirtas išplėsto polistyreno (EPS) juostų pjaustymui;
  • Didelius ir mažus užtepimo maišelius;
  • Rankinius ir suslėgtu oru veikiančius pistoletus bei jų pagalbines medžiagas;
  • Aukštos kokybės sandarinimo pistoletus;
  • Specialias sandarinimo mašinas, dideliems, profesionaliems darbams atlikti;
  • Įvairaus profilio menteles.
 8. Sandariklio tepimas, apdorojimas: su priemonėmis „Perma-Chink” ir „Energy Seal” labai paprasta dirbti- papurkškite šiek tiek vandens ant norimo apdirbti paviršiaus ir mentele dailinkite iki pageidaujamos išvaizdos (žr. paveikslėlius 1 ir 2).
  Stenkitės mentelės pagalba suformuoti sandarų sluoksnį, ištempti sandariklį kraštuose, kur jis liečiasi su mediena iki 0,95 cm pločio.

  Photo 1
  Photo 2
 9. Valymas: Kol sandarikliai dar neapdžiūvę, juos valyti galite vandeniu ir muilu. Po to, kai sandarikliai išdžiūsta, juos sunku nuvalyti, todėl svarbu iš karto nuvalyti vietas, kur ištepama mediena.

 10. Sandariklių laikymas: „Perma-Chink”, „Energy Seal” ir „Stack-n-Seal” kibirai ar tūbelės turi būti laikomi kambario temperatūroje. Tiesioginiams saulės spinduliams neprieinamoje vietoje. Šios medžiagos yra atsparios šalčiui, tačiau norint pasiekti geriausius rezultatus, reikia neleisti joms užšalti.

Kvadratinių (stačiakampių) rąstų sandarinimas

Pagalbinių putų juostų sistemos

Dauguma apipjautų rąstinių namų statytojų, statydami namą tarp rąstų jau sudeda polistyrenų pagalbines juostas. Bet kai kurie namų statytojai šį darbą, kurį reikia atlikti prieš sandarinant sienas, palieka namo savininkui arba subrangovui. Tokiu atveju pagalbinės juostos turi būti įdiegtos pagal namo statytojo nurodymus. Pagalbinė juosta turėtų lygiai, sandariai įlysti į plyšį, be jokių tarpelių ar aštrių išsikišusių kampų (žr. nuotrauką žemiau).

Bet kokie varžtai panaudoti prilaikant pagalbinę juostą turi būti galvanizuoti arba pagaminti iš nerūdijančio plieno, kad vėliau išvengtumėte rudžių. Dėdami pagalbinę juostą nepersistenkite, nereikia varžtų įsukti labai giliai, nes gali atsirasti duobučių sandariklio paviršiuje kai jis išdžius. Atminkite – kuo lygesnis pagrindas sandarikliui, tuo jūs turėsite lygesnį sandariklio paviršių.

Tvirtų pagalbinių juostų (Spline Board) sistemos

Įdiekite tvirtas pagalbines juostas vadovaudamiesi jūsų rąstinio namo statytojo rekomendacijomis. Pagalbinės juostos tūrėtų tvirtai laikytis prie viršutinio ir apatinio rąsto, be tarpų. Juostų galai turi būti sujungti lygiai. Tokia konstrukcija prisiderintų prie rąstų judėjimų (žr. paveikslėlį C). Uždenkite visus sujungimus ar tarpus tvirta pagalbine juosta.

Pav. C

Senas sandariklis

„Perma-Chink” galima naudoti ant seno sandariklio paviršiaus, tačiau geriau yra pašalinti seną Sandariklį ir švariai nuvalyti rąstus. Tuomet reiktų dėti EPS pagalbinę juostą. Jei senas sandariklis yra gerai išsilaikęs nesuskilinėjęs ir nesutrūkęs galima naudoti „Perma-Chink”, tačiau senasis sandariklis turi atitikti tokias sąlygas:

 • Senasis sandariklis turi būti sausas;
 • Už senojo sandariklio ribų turi būti mažiausiai 0,95 cm pločio medžio ruožas prie kurio bus lipdomas naujasis sandariklis;
 • Senojo sandariklio plyšiuose turi būti sudėtos tinkamos pagalbinės juostos. Reikia sutvarkyti vietas kuriose senasis sandariklis atsiklijavęs.
 • Vandeniui atspari juostelė turi būti užklijuota ant pagalbinių juostų (dėl geresnio sukibimo), be to tai padės išvengti pūslelių.

„Rąstas-ant-Rąsto” arba suglaustų rąstų statybos sistema

Dauguma „rąstas-ant-rąsto” arba suglaustų rąstų statybos sistemų turi griovelius, kuriuose turi būti įstatytos pagalbinės juostelės. Jei griovelis yra gilesnis nei 1,27 cm, juostelė turi būti įdėta per visą griovelio gylį. Griovelis turi būti nutolęs nuo rąsto paviršiaus ne mažiau kaip 1,27 cm. Laikykitės namo statytojo nurodymų.

Naudokite maskuojančią juostelę, ja uždengsite siūles tarp pagalbinių juostų. Jei griovelio gylis labai mažas, ir į jį nereikia dėti pagalbinių medžiagų, visą griovelio plotą turite užklijuoti maskuojančia juostele, taip išvengsite pūslių susidarymo (žr. Punktą Nr.3 Dvitaškis sukibimas). Neužklijuokite juostelės ant viršutinio ir apatinio griovelio krašto- šiose vietose sandariklis turi liestis su mediena. (žiūrėkite 4 nuotrauką).

Nuotrauka 4

Sandarinimas
(Pjautų (kvadratinių) rąstų)

Jei šioje srityje jūs esate naujokas ir norite, kad rąstai liktų švarūs, pradėdami sandarinimo darbus, rąsto šonus apklijuokite maskuojančia juostele. Baigę darbą nuimkite juostelę kol neišdžiūvo sandariklis. Jei lauksite per ilgai, sandariklis apdžius ir nuimdami juostelę galite nuimti ir dalį sandariklio.

Jei sandarinate keletu sluoksnių viename sujungime (žr. 5 nuotrauką), įsitikinkite, kad jos tinkamai sujungtos, venkite oro tarpų tarp sluoksnių (žr. 6 nuotrauką). Vienu metu tepkite ne daugiau kaip du metrus sandariklio, jei greitai jo neišlyginsite, paviršius apdžius, tuomet lyginti bus labai sunku.

&nbsp
Nuotrauka 5
 
Nuotrauka 6

Sudrėkinkite paviršių užpurkšdami vandens ir pradėkite dailinimo procesą. Lyginti pradėkite sandarinimo ties sandarinimo juostos viduriu, po truputį pereidami link kraštų (žr. 7 nuotrauką). Išlaikykite sandariklio storį 0,95 cm „Perma-Chink” sluoksnis neturi būti plonesnis nei 0,95 cm nepriklausomai nuo sandariklio pločio.

Nuotrauka 7

Apvalių rąstų sandarinimas

Pagalbinės sistemoss

Visada naudokite tinkamas pagalbines medžiagas. „Grip Strip” yra priemonė, sukurta apvalių rąstų sandarinimui. Jei naudosite EPS juostą, reikės apipjauti jos kraštus norint pasiekti geresnį prigludimą prie rąsto. Patogiausia yra perpjauti pusiau didelio skersmens pagalbinę juostelę „Backer Rod”, ir dėti ją tarp rąstų lygiąja puse į išorę. Jei naudosite apvalią pagalbinę juostą gali būti sudėtinga užtepti sandariklį.

Įspauskite atitinkamo dydžio pagalbinę juostą tarp rąstų (žr. 8 ir 9 nuotraukas), kraštai turi gerai priglusti prie rąsto. Atsivėrę plyšiai gali tapti sandariklio silpnąja vieta. Jei naudojote pagalbines juostas, apžiūrėkite visą juostą ar ji tinkamai įdėta. Jei reikia pagalbinę juostą galima pritvirtinti nerūdijančiais fiksatoriais.

Dėdami pagalbinę juostą nepersistenkite, nereikia fiksatorių tvirtinti labai giliai, nes gali atsirasti duobučių sandariklio paviršiuje kai jis išdžius. Atminkite, kuo lygesnis pagrindas sandarikliui, tuo turėsite lygesnį sandariklio paviršių. Padenkite įtrūkimus ir mažus plyšius maskuojančia vandeniui atsparia juostele.

&nbsp
Nuotrauka 8
 
Nuotrauka 9

Senasis sandariklis

Kaip ir su kvadratiniais rąstais, „Perma-Chink” gali būti tepamas ant senojo sandariklio paviršiaus. Žiūrėkite aukščiau paminėtus patarimus.

Sandarinimas
(Apvalūs rąstai)

 1. Užtepkite reikiamą sandariklio kiekį. Jei tepate keletą sluoksnių, gerai išlyginkite sandariklį, kad išvengtumėte oro tarpų. Siūlės ilgis, kuri reikėtų išspausti vienu metu ir apdailinti, labai priklauso nuo temperatūros, vėjo, saulės poveikio, storio. Galite pradėti nuo 2 metrų ir stebėkite kaip jums sekasi, jei spėjate, kol neapdžiūvo sandariklis apdailinti galima šiek tiek padidinti atstumą (kiekį). Jei lauksite per ilgai , sandariklis apdžius ir jį bus labai sunku išlyginti. Dirbant pastato viduje, sandariklio džiūvimo laikas prailgėja. Jei pastabėjote, kad sandariklis pradėjo džiūti, užpurkškite vandens.

 2. Pagal savininko pageidavimą, paviršių galima padaryti lygų arba tekstūrinį. (Pastaba: Jei jūs naudojate apvalią pagalbinę juostą, tokiu atveju sandariklis nėra prilipęs prie sujungimo vidurio ir sandariklio plotis toje vietoje yra ploniausias (žr. Pav. 3). Būkite dėmesingi ir išlaikykite tinkamą sandariklio storį).

  Sudrėkinkite sandariklio paviršių trupučiu vandens ir pradėkite apdailinimo darbus, dirbkite krašto link (žr. 1 ir 2 nuotrauką) Išlaikykite vienodą sandariklio storį – 0,95 cm. Geriau sandariklis storesnis nei plonesnis, nes reikalingas pakankamas sluoksnis, kuris galėtų sugerti bet kokius judėjimus. Nepriklausimai nuo siūlės pločio nereikią, kad sandariklio sluoksnis būtų storesnis nei 0,95 cm.

Pav. D

Siaurų siūlių, langų ir durų, sujungimų ir t.t. sandarinimas

Jei jūsų namo sujungimo plotis yra 2,5 cm ir mažesnis, jums reikia naudoti „Energy Seal”, tai gerai prilimpantis bei labai elastingas sandariklis. Štai keletas žingsnių kurie padės pasiekti maksimalų „Energy Seal” efektyvumą:

 1. Labai svarbu naudoti pagalbines juostas kai tik yra galimybė (žr. Pav. A ir B). Dažniausiai daroma klaida – įtrūkimai ir tarpai, nepriklausomai nuo jų dydžio, yra užpildomi sandarikliu. „Energy Seal” yra pagamintas taip, kad sugertų bet kokius rąstų judėjimus. Bet jei „Energy Seal” sluoksnis bus per storas jis gali neatlaikyti rąstų judėjimo (įsivaizduokite storą guminę juostą) ir gali atplyšti nuo rąstų. „Energy Seal” nereikia tepti storiau nei 0,95 cm (žr. 10 nuotrauką).

  Nuotrauka 10
 2. Nepriklausomai nuo to ką sandarinate- plyšį ar sujungimą, reikia palikti atitinkamą sandariklio rezervuarą, kuris sugers rąsto judėjimus. Pavyzdžiui, numatomas 0,34 cm rąstu judėjimas, minimalus sandariklio plotis turėtų būti 1,27 cm (keturis kartus didesnis). Tai labai svarbu kai sandarinate „rąstas ant rąsto” statybos tipo namą.

 3. Nenaudokite „Energy Seal” ant senų sandariklių. Norint pasiekti maksimalų rezultatą reikia, kad „Energy Seal” liestųsi su medžiu. Jei užtepsite „Energy Seal” ant seno sandariklio, nepasieksite maksimalaus sukibimo, bet to dažniausiai senasis sandariklis būna labai prastos kokybės. Norint pasiekti maksimalų rezultatų mes rekomenduojame pašalinti senąjį sandariklį ir tik tada naudoti naująjį.

„Energy Seal” naudojimas

 1. Įsitikinkite, kad medžio paviršius yra švarus ant jo nėra aliejaus, vaško, seno sandariklio arba kokių nors medžiagų.

 2. Įdėkite pagalbines juostas į siūles ar įtrūkimus. Pagalbinės juosta turi būti įdėta apie 0,95cm plyšio gylyje. Jei naudojate apvalią pagalbinę juostą atstumą iki rąsto paviršiaus matuokite nuo juostos centro, o ne kraštų. Jei reikia juostoms pritvirtinti naudokite galvanizuotus fiksatorius.

 3. Jei nenorite ištepti šalia esančius paviršius, užklijuokite juos maskuojančia juostele. Tačiau atminkite, jog nuimti juostelę reikia prieš tai kai sandariklis apdžius.

 4. Užtepkite „Energy Seal” juostelę ant plyšio, vienu metu dirbkite su plotu ne didesniu kaip 2 metrai.

 5. Apipurkškite „Energy Seal” paviršių vandeniu, tuomet pradėkite jį lyginti. Lyginkite nuo juostos vidurio link kraštų. Suformuokite 0,95cm storio sluoksnį. Atminkite, kad jei naudojote „Backer Rod” pagalbinę juostelę, lygindami sandariklį, ji gali pasislinkti iš plyšio vidurio, todėl sandariklio sluoksnis šioje vietoje bus labai plonas (Žr. Pav. D).

 6. Energy Seal apdžiūsta per 3 – 4 valandas (esant vėsiam ir ūkanotam orui, džiūvimo laikas gali prailgėti), kai susidaro sandariklio plėvelė, šį paviršių jau galima dažyti. „Energy Seal” turi vieną privalumą prieš visus savo konkurentus – jis gerai sugeria dažus ir prisitaiko prie jūsų rąstinio namo sienų išvaizdos.

Woodsman (Stack-n-Seal)

„Stack-n-Seal” yra vidinis sandariklis naudojamas tarp rąstų, statybų metu. Rąstai turėtų būti sausi ir švarūs, ant jų negali būti purvo, aliejaus, tepalo, vaško ar kitokių medžiagų.

Jei jūsų namo gamintojas pateikė medžiagą intarpams arba polistyrolio juosteles, naudokite jas pagal gamintojo nurodymus. Ir tik tada tepkite vieną siūlę „Stack-n-Seal”. Visuomet laikykitės gamintojo nurodymų.

Stack-N-Seal

Kaip nustatyti kokio reikės „Perma-Chink”, „Energy Seal”, „Stack-n-Seal” kiekio

Jei turite klausimų susisiekite su „Perma-Chink Systems” atstovais. Norėdami apskaičiuoti, kiek jums reikės šių medžiagų, turėsite žinoti – kiek yra bėginių metrų tarpelių, kuriuos reikia užsandarinti ir vidutinį tarpelių plotį. Pagal mūsų lentelę galėsite sužinoti kiek jums reikės vieno ar kito sandariklio.

Pavyzdžiui: Jei jūsų plyšių pločio vidurkis yra 5 cm, tai reiškia, kad vieno „Perma-Chink” kibiro užteks apytiksliai 58,5 m. Jei jums reikia užsandarinti 600 m tarpelių, jums reikės 10,5 kibiro sandariklio.

Norint suskaičiuoti Stack-n-Seal sąnaudas, jums reikia žinoti rąstinių sienų ilgį ir siūlės plotį. Jei jūs naudosite dvi siūles nepamirškite padvigubinti ilgio.

Žingsnis 1. Restauracija
Restauravimo medžiagos pašalina senus dažus ir priverčia purviną, seną medienos paviršių atrodyti naujai

Žingsnis 2. Apsaugokite
Specialios apsauginės medžiagos padės apsisaugoti nuo termitų, skruzdžių ir kitokių kenkėjų, bei medžio puvimo, pelėsių ir įvairių grybelių

Žingsnis 3. Dažymas
Dažai, kurie padės apsaugoti ir pagražinti jūsų rąstinį namą